zaszalay.pl

CV wolontariusza – jak to naprawić

Listopad 16, 2017 CV 0
cv

Jasne, już wcześniej widziałeś te artykuły: „10 wskazówek dotyczących pisania udanego CV”, „Najważniejsze wskazówki dotyczące pisania doskonałego CV” i wszystkie inne. I naprawdę mamy nadzieję, że je przeczytaliście, nie jesteśmy tutaj, aby powiedzieć wam, że musicie zrobić to zupełnie inaczej. To, co chcemy wam pokazać, to sposób, w jaki możecie sprawić, aby wasze doświadczenie z zakresu wolontariatu pobudziło ten niesamowity dokument opisujący, kim jesteście w wielkim świecie.

Zacznijmy od tego, tutaj są i nie ma CV ochotnika.

Wolontariat może być doświadczeniem w pracy

Nie mogliśmy tego wystarczająco podkreślić. Chociaż wiele frameworków CV mówi, że wolontariat jest oddzielnym blokiem w CV, ważne jest to, co robiłeś. A to, co robiłeś, daje ci umiejętności i doświadczenie potrzebne w wielkim świecie. Czy przewodziłeś zespołowi ludzi? To doświadczenie w pracy, jak każda inna praca, nie lekceważ siebie. Czy masz do czynienia z klientami lub zorganizowanymi imprezami? Są to umiejętności, które mogą dać ci dodatkową przewagę, jakiej potrzebujesz!

Nie nadużywaj struktury

Dobre CV to proste CV. Istnieje tak wiele „kreatywnych” CV, jednak pomyśl, czy znajdziesz w nich to, czego potrzebujesz. Wyobraź sobie, że czytasz 20 CV dziennie – jeśli nie znajdziesz tego, czego szukasz w ciągu pierwszych 5 sekund, które najprawdopodobniej znikną. Zachowaj prostą regułę, tak jak w przypadku wielu innych rzeczy. Wprowadzenie, doświadczenie zawodowe, wykształcenie, umiejętności i języki oraz zainteresowania pomagają w 99% przypadków. Jeden blok poniżej siebie, tak jak jesteśmy przyzwyczajeni do czytania. Nie ma potrzeby rzucać wyzwania obrazowi Moneta, co musi być czytelne i czytelne.

Spraw, żeby wyglądała dobrze

cvCzytelny to właściwie słowo kluczowe tutaj. Upewnij się, że zmieniasz CV na medium, do którego je wysyłasz. Czy jest to wydrukowane CV? Zainwestuj w papier dobrej jakości. Czy wysyłasz go przez e-mail? Zapisz go jako plik .pdf, aby upewnić się, że wygląda tak samo na każdym komputerze. A co z projektem? Nie musisz być nagradzanym projektantem graficznym, aby Twoje CV wyglądało dobrze. Przeczytaj trochę o typografii. Zastanów się, jakie są ważne elementy i jaka jest ich struktura. Zwykle składa się z tego, jaka była twoja pozycja, jaka była firma, jak długo to robiłeś i co robiłeś. Nadal czujesz się przytłaczającym zadaniem? Wypróbuj niektóre narzędzia online, takie jak Europass, EnhanCV lub Kickresume.

Oto przykład posługiwania się tylko podstawowymi narzędziami do formatowania, które każdy edytor tekstu oferuje:

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE

Prezydent organizacji studenckiej

Erasmus Student Network Poland

Styczeń 2015 – styczeń 2016

Prowadząc 8 różnych zespołów w sumie 70 kolegów, opiekujemy się przybywającymi studentami z wymiany do Islandii. Podczas mojego mandatu udało nam się zorganizować ponad 30 wydarzeń dla wymiany i lokalnych studentów oraz rozszerzyć nasz główny zespół o 3 kolejne pozycje wolontariuszy. To doświadczenie dało mi świetne umiejętności przywódcze i umiejętność radzenia sobie ze stresem, dzięki czemu jestem sprawnym koordynatorem zespołu.

Bądź zwięzły

I to wszystko! Czy zauważyłeś, jak opisać pozycję na stanowisku? Osoba czytająca twoje CV nie jest zainteresowana wszystkimi historiami, podobnie jak fraza Curriculum Vitae może wprowadzać w błąd. Chcą usłyszeć o tym, co osiągnąłeś. Co robiłeś na tych stanowiskach wolontariuszy? Czy udało ci się przezwyciężyć poważny kryzys? Warto o tym wspomnieć. Czy zwiększyłeś ruch w swojej witrynie o znaczną kwotę? Powiedz, ile. Liczby działają magicznie, gdy są używane we właściwym miejscu.

Bądź odpowiedni

Każde wysłane CV powinno być dostosowane do potrzeb stanowiska. A jednak tak łatwo wpaść w pułapkę „Potrzebuję-pokazać-wszystko-jak-kiedykolwiek-zrobiłam”. Zatrzymaj się na chwilę. Czy cvdla pracodawcy ważne jest, aby zobaczyć, gdzie zrobiłeś swoją szkołę średnią? Być może praca kasjera, którą wykonałeś w 9. klasie, może nie być zbyt interesująca, jeśli starasz się o stanowisko programisty. Z drugiej strony, pokazanie okazji do rozwinięcia umiejętności miękkich poprzez wolontariat może być złotem. Twoje CV powinno wypełnić nie więcej niż jedną, maksymalnie dwie strony A4. A te strony muszą być złote. Nie złoto dla ciebie, ale złoto dla pracodawcy. Czy zastanawiałeś się nad dodaniem trzech najważniejszych umiejętności, jakie posiadasz i jak mogą pomóc firmie?

Pozostaw puch

Czy słyszałeś kiedyś o „hasłach”? Cóż, już nie działają. To właśnie te słowa sprawiają, że wyglądasz jak znakomity sprzedawca odkurzaczy. Bycie „graczem zespołowym” i widzenie „synergii” jest obecnie bezsensowne. Zamiast tego skoncentruj się na słowach, które można wykorzystać, takich jak „ulepszony”, „stworzony” i „zwiększony”, gdy wspominasz o swoim doświadczeniu z zakresu wolontariatu.

Dołącz odniesienia

Teraz, aby dać swoim słowom prawdziwą wartość, „poprawa”, „tworzenie” i „wzrost” muszą być wspierane przez fakty. Najłatwiej to zrobić, dodając kontakt dla kogoś, kto pracował z tobą lub nim zarządzał. Ci ludzie będą bardziej niż szczęśliwi, by ręczyć za ciebie, prawda? Zostaw kontakt dla swoich kolegów-wolontariuszy i skontaktuje się z nimi najprawdopodobniej, popierając oświadczenia złożone w CV. Nie zapomnij również o linkach do profili online, takich jak konto LinkedIn lub witryna.

Pokaż swoje zainteresowania

Jest to część CV, która zwykle nie ma żadnego zainteresowania ze strony ludzi HR. Głównie dlatego, że „muzyka”, „przyjaciele” i „podróżowanie” zajmują najczęstsze najlepsze miejsca na tej liście. Dlaczego nie pokazujesz rzeczy, które mogą Ci zaimponować pracodawcy? Oto, gdzie znajduje się cały dodatkowy wolontariat w centrum uwagi. Oprócz bardziej unikalnych rzeczy, takich jak darmowe gry automaty lub pisanie powieści fantastycznych. Co z twoim aktywnym zaangażowaniem w europejską scenę praw młodzieży lub byciem zagorzałym blogerem? W końcu każdy mały detal może cię popchnąć do przodu.

Bądź na bieżąco

cvCVTo powinna być tradycja. Wracając do CV co kilka miesięcy i przeglądając je. Życie zmienia się szybko. Aktualizacja dat, zmiana dwumiesięcznego doświadczenia sprzed 5 lat na coś bardziej aktualnego. Możesz nawet znaleźć lepsze sposoby na wymawianie niektórych bitów tu i tam. Jest to proces ciągłej iteracji, który stopniowo ją ulepsza, tworząc wyjątkowe CV.

Nie zapomnij o doświadczeniach zawodowych

Ten jest oczywisty, prawda? Większość tego, o czym tu mówiliśmy, dotyczy doświadczenia zawodowego. To nie znaczy, że nie powinieneś traktować swojego doświadczenia z wolontariatem w ten sam sposób. W końcu to, co zrobiłeś, ma największe znaczenie, a nie, czy to było dla pieniędzy.

I to wszystko. Uruchom swoje CV za pomocą tej listy kontrolnej przed wysłaniem go następnym razem. Sprawisz, że zatrudniani ludzie będą trochę szczęśliwsi. I wiesz, co oznacza szczęśliwy pracownik.